Full Programme Overview /

Преглед на комплетната програма

DOWNLOAD

ПРЕВЗЕМАЊЕ


ПРОГРАМА

Вторник, 4. Септември

20:00 ч
Свечено отворање на Неделата на дизајн во Скопје 2012

20:30 ч
Георги Шарески Tрио – музичка сцена

22:00 ч
DJ Александар Мискоски – музичка сцена

Среда, 5. септември

11:00 – 18:00 ч
Акупунктура на градот - работилница
Jade Folawiyo - работилница
Демонстратор: Jade Folawiyo
Le Gun - работилница
Демонстратор: Le Gun
Green Road - работилница
Демонстратор: проф. Karel Misek
Организатор: ПЛАКАРТ

12:00 ч
Invest in Macedonia - презентација
Презентер: Весна Димовска
Oрганизатор: Агенција за странски инвестиции и промоција
на извоз од Р. М

13:00 ч
Преку саемски претставувања до нови пазари
- презентација
Организатор: SIPPO

14:00 ч
Mамас oд зад сцена – презентација
Oрганизатор: Експорт Македонија

15:00 ч
Преку дизајн иновации до успех
– презентација
Презентер: Марта Наумовска - Грнарова
Организатор: Завар Дизајн

16:00 ч
Капитал и Дизајн – дебата

17:00 ч
Барбакан дизајн на храна – Гастро ќоше

18:00 ч
Нацртај ми демократија – презентација
Презентери: Херве Матин - Франција, Ајше Караmустафа – Турција
Демонстратор: Лазе Трипков
Организатор: ПЛАКАРТ

18:00 ч
Тетовирање на велосипеди - работилница
Организатор: Dragon Custom

19:00 ч
Детски разговори - работилница
Демонстратор: Наше Маало

19:00 ч
Здраво Живо – гастро ќоше
Презентер: Maja Платнар

22:00 ч
DJ Iceberg – музичка сцена

Четврток, 6. септември

11:00 – 18:00 ч
Акупунктура на градот - работилница
Jade Folawiyo - работилница
Демонстратор: Jade Folawiyo
Le Gun - работилница
Демонстратор: Le Gun
Green Road - работилница
Демонстратор: проф. Karel Misek
Организатор: ПЛАКАРТ
Café democracy - работилница
Демонстратор: Ајше Караmустафа

11:00 ч
Негување – презентација
Презентер: проф. Антони Мазневски

13:00 ч
Кој се плаши од големите идеи – презентација
Презентер: Јернеј Реповш, маркетинг агенција – Љубљана

14:00 ч
Super Dot – презентација
Презентер: Угљеша Врцељ, маркетинг агенција – Белград

15:00 ч
Le Gun - работилница
Демонстратор: Le Gun

16:00 ч
Дизајн на книга - Од прва до последна -

работилница
Демонстратор: Небојша Гелевски - Бане

17:00 ч
Барбакан дизајн на храна – гастро ќоше

18:00 ч
Тетовирање на велосипеди - работилница
Организатор: Dragon Custom

19:00 ч
Детски разговори - работилница
Демонстратор: Наше Маало

19:00 ч
Здраво Живо – гастро ќоше
Презентер: Maja Платнар

20:00 ч
Фамилија Тангови – интерактивен
танго перформанс

22:00 ч
DJ Fluid – музичка сцена

Петок, 7. септември

11:00 – 18:00 ч
Акупунктура на градот - работилница
Jade Folawiyo - работилница
Демонстратор: Jade Folawiyo
Le Gun - работилница
Демонстратор: Le Gun
Green Road - работилница
Демонстратор: проф.Karel Misek
Организатор: ПЛАКАРТ
Café democracy - работилница
Демонстратор: Ајше Карамустафа

11:00 ч
Урбана анемија – презентација
Презентер: Ана Франговска

12:00 ч
Хрватски дизајн туризам – презентација
Презентер: Ивана Боровњак

13:00 ч
Фински дизајн – презентација
Финска земја во фокус

15:00 ч
Jade Folawiyo – презентација
Презентер: Jade Folawiyo

16:00 ч
Полски дизајн – презентација
Презентер: Rene Wawrzkiewicz

17:00 ч
Барбакан дизајн на храна – гастро ќоше

18:00 ч
Тетовирање на велосипеди - работилница
Организатор: Dragon Custom

19:00 ч
Детски разговори - работилница
Демонстратор: Наше Маало

19:00 ч
Здраво Живо – Гастро ќоше
Презентер: Maja Платнар

22:00 ч
DJ Flooder – музичка сцена

Сабота, 8. Септември

10:00 – 18:00 ч
Акупунктура на градот - работилница
Green Road - работилница
Демонстратор: проф. Karel Misek
Организатор: ПЛАКАРТ
Café democracy - работилница
Демонстратор: Ајше КараМустафа
Mонтесори - детска работилница
Демонстратор: Македонско Монтесори Здружение

11:00 - 17:00 ч
Здраво Живо – Гастро ќоше
Презентер: Maja Платнар

11:00 ч
Урбанитека – презентација
Презентер: Мартин Пановски

12:00 ч
Mакедонски дизајн – традиција и можности – презентација
Презентер: проф. Елена Никољски

13:00
Oд карпа до скапоцен камен – презентација
Презентер: Деан Шкартов

14:00 ч
Типографија и графички дизајн – презентација
Презентер: Едуард Чеховин

15:00 ч
TOP II - недела на графички дизајн
– презентација
Презентер: Анета Бендакова

17:00 ч
Социјален дизајн – презентација
Демонстратор: Anne van der Zwaag

17:00 ч
Барбакан дизајн на храна – Гастро ќоше

17:00 ч
Тетовирање на велосипеди - работилница
Организатор: Dragon Custom

20:00 ч
Графити агол - работилница

22:00 ч
DJ Ilina Angelovska – музичка сцена

24:00 ч
DJ Aleks Mark – музичка сцена

Недела, 9. Септември

10:00 ч (цел ден)
Mонтесори - детска работилница
Ментор: Македонско Монтесори Здружение

11:00 – 17:00 ч
Здраво Живо – Гастро ќоше
Презентер: Maja Платнар

12:00 ч
Претставување на резултати
од работилница за дизајн на Пакување
проект на Министертво за култура на Р. Македонија

13:00 ч
Претставување на резултати
од работилница за Идентитет на бренд
проект на Министертво за култура на Р. Македонија

14:00 ч
Косово 2.0 – презентација
Презентер: Беса Лучи

15:00 ч
Миксер нова концепт продавница, Белград
– презентација
Презентери: Иван Лалиќ,Маја Лалиќ

16:00 ч
Стрип во Македонија - TХЕ МИЧО
– презентација
Презентер: Aлек Русјаков и Тхе Мичо

17:00 ч
Претставување на резултати
од работилница Акупунктура на градот

17:00 ч
Барбакан дизајн на храна – Гастро ќоше

17:00 ч
Тетовирање на велосипеди - работилница
Организатор: Dragon Custom

19:00 ч
Графити агол - работилница

20:00 ч
Женски хор „Рустико“ – музичка сцена

22:00 ч
DJ Stella – музичка сцена

Понеделник, 10.септември  


11:00 – 18:00 ч
Ден на маички – дизајнирај и купи ја
својата уникатна маичка

11:00 – 18:00 ч
Претставување на резултати
од работилниците (по договор)

17:00 ч
Барбакан дизајн на храна – гастро ќоше

18:00 ч
Тетовирање на велосипеди – работилница
Организатор: Dragon Custom

19:00 ч
Детски разговори - работилница
Демонстратор: Наше Маало

19:00 ч
Здраво Живо – гастро ќоше
Презентер: Maja Платнар

21:00 ч
DJ Vaso – музичка сцена

PROGRAMME

Tuesday,  4 September

20:00 h
Opening Ceremony of Skopje Design
Week 2012

20:30 h
Georgi Sareski Trio – music stage

22:00 h
DJ Aleksandar Miskoski – music stage

Wednesday , 5 September

11:00 – 18:00 h
City Acupuncture - workshop
Jade Folawiyo - workshop
Demonstrator: Jade Folawiyo
Le Gun - workshop
Demonstrator: Le Gun
Green Road - workshop
Demonstrator: prof. Karel Misek
Organizer: PLAKART

12:00 h
Invest in Macedonia - presentation
Presenter: Vesna Dimovska
Organizer: Agency for Foreign Investments and Export
Promotion of R.M
13:00 h
Exhibiting at fairs brings new markets
- presentation
Organizer: SIPPO

14:00 h
MAMA'S - Behind the Scenes - presentation
Organizer: Експорт Македонија

15:00 h
From ‘designed’ innovations to success
- presentation
Presenter: Marta Naumovska - Grnarova
Organizer: Zavar Design

16:00 h
Kapital and Design – panel

17:00 h
Barbakan Food Design – gastro corner

18:00 h
Draw me Democracy - presentation
Presenters: Herve Matin –Francija, Ayse Karamustafa - Turkey
Demonstrator: Laze Tripkov
Organizer: PLAKART

18:00 h
Bike Tattoo – workshop
Organizer: Dragon Custom

19:00 h
Children’s Talks – workshop
Demonstrator: Nashe Maalo

19:00 h
Zdravo Zivo, raw food – gastro corner
Presenter: Maja Platnar

22:00 h
DJ Iceberg – music stage

Thursday, 6 September

11:00 – 18:00 ч
City Acupuncture - workshop
Jade Folawiyo - workshop
Demonstrator: Jade Folawiyo
Le Gun - workshop
Demonstrator: Le Gun
Green Road - workshop
Demonstrator: prof. Karel Misek
Organizer: PLAKART
Café democracy - workshop
Demonstrator: Ayse Karamustafa

11:00 h
Care - presentation
Demonstrator: prof. Antoni Maznevski

13:00 h
Who is Afraid from a Big Idea - presentation
Presenter: Jernej Repovs, marketing agency - Ljubljana

14:00 h ч
Super Dot - presentation
Presenter: Ugljesa Vrcelj, marketing agency – Belgrade

15:00 h
Le Gun – workshop
Demonstrator: Le Gun

16:00 h
Book Design - From First to Last Page

workshop
Demonstrator: Nebojsa Gelevski – Bane

17:00 h
Barbakan Food Design – gastro corner

18:00 h
Bike Tattoo – workshop
Organizer: Dragon Custom

19:00 h
Children’s Talks – workshop
Demonstrator: Nashe Maalo

19:00 h
Zdravo Zivo, raw food – gastro corner
Presenter: Maja Platnar

20:00 h
Family Tangovi – interactive tango
performance

22:00 h
DJ Fluid – music stage

Friday, 7 September

11:00 – 18:00 h
City Acupuncture - workshop
Jade Folawiyo - workshop
Demonstrator: Jade Folawiyo
Le Gun - workshop
Demonstrator: Le Gun
Green Road - workshop
Demonstrator: prof.Karel Misek
Organizer: PLAKART
Café democracy - workshop
Demonstrator: Ayse Karamustafa

11:00 h
Urban Anemia - presentation
emonstrator: Ana Frangovska

12:00 h
Croatian design tourism - presentation
Presenter: Ivana Borovnjak

13:00 h
Finnish design - presentation
Finland country in focus

15:00 h
Jade Folawiyo - presentation
Presenter: Jade Folawiyo

16:00 h
Polish Design - presentation
Presenter: Rene Wawrzkiewicz

17:00 h
Barbakan Food Design – gastro corner

18:00 h
Bike Tattoo – workshop
Organizer: Dragon Custom

19:00 h
Children’s Talks – workshop
Demonstrator: Nashe Maalo

19:00 h
Zdravo Zivo, raw food – gastro corner
Presenter: Maja Platnar

22:00 h
DJ Flooder – music stage

Saturday, 8 September

10:00 – 18:00 h
City Acupuncture – workshop
Green Road – workshop
Demonstrator: prof. Karel Misek
Organizer: PLAKART
Café democracy – workshop
Demonstrator: Ayse Karamustafa
Montessori – kid’s workshop
Mentor: Montessori - Macedonia

11:00 - 17:00 h
Zdravo Zivo, raw food – gastro corner
Presenter: Maja Platnar

11:00 h
Urbaniteka - presentation
Presenter: Martin Panovski

12:00 h
Macedonian design – tradition and opportunities - presentation
Presenter: prof. Elena Nikoljski

13:00 h
From Rock to Precious Stone - presentation
Presenter: Dean Skartov

14:00 h
Typography and Graphic Design - presentation
Presenter: Eduard Cehovin

15:00 h
TOP II - week of graphic design
- presentation
Presenter: Аneta Bendakova

17:00 h
Social Design - presentation
Demonstrator: Anne van der Zwaag

17:00 h
Barbakan Food Design – gastro corner

17:00 h
Bike Tattoo – workshop
Organizer: Dragon Custom

20:00 h
Graffiti corner – workshop

22:00 h
DJ Ilina Angelovska – music stage

24:00 ч
DJ Aleks Mark – music stage

Sunday, 9 September

10:00 h (all day long)
Montessori – kid’s workshop
Mentor: Montessori - Macedonia

11:00 – 17:00 h
Zdravo Zivo, raw food – gastro corner
Presenter: Maja Platnar

12:00 h
Presentation of the results from
the workshop for packaging design
project by Ministry of Culture of R.M

13:00 h
Presentation of the results from
the workshop Brand Identity
project by Ministry of Culture of R.Macedonia

14:00 h
Kosovo 2.0 - presentation
Presenter: Besa Luci

15:00 h
Mikser - new concept store in Belgrade
- presentation
Presenters: Ivan Lalić, Maja Lalić

16:00 ч
Strip in Macedonia / THE MICO
- presentation
Presenter: Alek Rusjakov & The Mico

17:00 h
Presentation of the results from
the workshop City Acupuncture

17:00 h
Barbakan Food Design – gastro corner

17:00 h
Bike Tattoo – workshop
Organizer: Dragon Custom

19:00 h
Graffiti corner – workshop

20:00 h
Rustico – Female Choir – music stage

22:00 h
DJ Stella – music stage

Monday, 10 September


11:00 – 18:00 h
T- shirt day – design & buy
your unique T- shirt


11:00 – 18:00 h
Workshop results
(time tbc. with workshop leader)

17:00 h
Barbakan Food Design – gastro corner

18:00 h
Bike Tattoo – workshop
Organizer: Dragon Custom

19:00 h
Children’s Talks – workshop
Demonstrator: Nashe Maalo

19:00 h
Zdravo Zivo, raw food – gastro corner
Presenter: Maja Platnar

 

21:00 h
DJ Vaso – music stage