СЦЕНА

Вторник, 1 Октомври


20:30 ч
Кар Чеш Брас бенд

Кар Чеш Брас бенд е дувачки бенд од Церкно, Словенија, кој во своите 14 години постоње свирел купишта концерти во Словенија и странство. За најуспешни свирки ги сметаме Умбриа Џез, Балканските прозорци во Белград, Друга годба, Џез Церкно фестивал, Фестивалот Marezijazz , Фестивал Блед, Ана Дестница, Магдалена, Кино Шишка, Метелкова, Купа фест, Рок Оточец, Jazz festival Saalfelden Austria, FEMUKA - Street Music Festival Spain,… Нашата инспирација доаѓа од уличниот џез на Њу Орлеанс, евергрин мелодиите на Балканот и дестилираните производи направени од домашни овошки. Нашето лого едноставно кажува дека потекнуваме од работничката класа и дека свириме со ќеф на обични луѓе, обидувајќи се да дадеме наш скромен придонес кон еднаквоста и слободата на секој поединец, без оглед на расата, полот или бојата.
23:00 ч
DJ Mad Hatter
Владимир Ѓорѓевиќ
Уште од најраното детство покажуваголем интерес, страст и љубов кон музиката, но и уметноста воопшто. Студира историја на уметност и менаџмент во културата. Од 1996. до 2008. работеше на неколку радија како инженер на звук и музички уредник, а имаше и авторски емисии за музика од различни жанрови. Во 2003. собира компактен тим од музичари, дизајнери и видео уметници, во асоцијацијата Мултикултиватор, која и денес успешно ја предводи и организира бројни концерти, фестивали и комплексни проекти. Од 2007. во соработка со Berklee College of Music ја организира програмата „Berklee Clinics Belgrade“ преку која се одобрени стипендии во вредност од 1,560,000.00 dolara. Музички уредник е на Миксер Хаус од отворањето во март 2013. како и селектор на музичката програма на Миксер Фестивал. Како DJ настапува со големо уживање само кога му дозволуваат бројните обврски, што прави неговите сетови да се вистински деликатес.

Среда, 2 Октомври17:00 ч
Селектор

Селектор е меѓународна радио програма на најдобрата нова музика од Велика Британија, првично промовирана од Британски совет во 2001 година. Тоа е неделна двочасовна програма која ги покрива сите музички стилови, од инди, дабстер, фолк, соул, до електро и многу други стилови. Програмата нуди интервјуа, миксови и ексклузивни сесии во живо со некои од највозбудливите Британски музичари.

Водена од презентерката и ди-џеј Голдирокс, програмата Селектор дава преглед на се’ што е возбудливо и ново во Британската музика. Повеќето од масовно познатите британски уметници кои веќе и’ се познати на меѓународната публика не се дел од програмата, со цел да им се даде простор на новите таленти и на андерграунд звуците. Програмата претставува одраз на одличната и различна Британска музика, и на меѓународната публика и’ ги промовира звуците, талентите и музичката култура на модерна Британија. Главна цел на програмата е да се поттикнат слушателите да размислат за културата и секојдневието во Обединетото Кралство и истовремено да се прикаже богатството на креативност и новитети. Повеќе на www.selector-radio.com
21:00 ч
ПМГ Колектив
Во оваа форма, започнуват со работа во 2003та година и набргу стануваат еден од бендовите предводници на новата македонска музичка сцена. Произлезени од ПМГ Колективот, кој речиси две децении активно делува на нашата културна сцена, тие прават длабок музички засек во светското музичко искуство и го пресликуваат во македонската музичка реалност, давајќи му современ, динамичен и оригинален призвук. Звучното искуство би го локализирале некаде помеѓу креативната пост-панк мелодичност и сировиот танцов пристап. Една од најсилните карактеристики на бендот е нивниот жив настап кој не остава рамнодушни во публиката, а многу лесно преминува и во вистинска журка. Некои од нивните песни се вбројуваат помеѓу најголемите македонски хитови од поново време (Скопјанка, Манекенки, Ние Сме Од Скопје, Контрол, Штом Те Видам). Досега имаат 7 ЦД изданија.


23:00 ч
INSOMNIAC
Hannes Goetsch алијас INSOMNIAC, фронтмен на музичката група REVOLTEKK е еден од највредните луѓе помеѓу басистите во јужен Тирол. Неговата дамнешна пасија за крос-овер и панкрок музиката му го предводела патот до roots, dub и посебно drum and bass звуците. Уште од 2006 г. INSOMNIAC редовно е домаќин на TINNITUS dnb сесиите на кои присуствуваат меѓународно признаени имиња како и новите музичари на андерграундот како освежување на сцената. Освен ова, со организирање на BASSILIKUM и SQUARE сесиите тој нуди иновативни звуци како што се downtempo и minimal на пошироката публика. Неговите DJ – сетови се патувања кои започнуваат со technical и tribal тапани, преку deep neuro synths, а завршуваат со фини techy и rolling bass sounds.
Keep it low!
Четврток, 3 Октомври17:00 ч
Селектор21:00 ч
Jazzveze

Jazzveze е млад белградски состав, оформен  2010. година, кого го краси безусловна љубов кон музиката и свирењето, голем талент и потребата непрестајно да се усовршуваат како музичари, преку бројните настапи и соработка со постари колеги. По забележаниот настап на годинашниот фестивал Миксер, составот Џезвезе заслужено доби можност да се претстави на публиката на SDW. Слушајќи ги овие млади момци и девојки, стекнувате впечаток дека музичката сцена во Србија не е во криза, туку во процут. 

Членови на бендот се: 
Предраг Милутиновиќ (тапани), Растко Обрадовиќ (саксофон), Душан Ковачевиќ  (клавир и клавијатури), Иван Радивојевиќ (труба), Петар Крстајиќ (бас), Милана Поповиќ (вокал), Никола Миленковиќ (гитара)


23:00 ч
DJ Male

Александар Малевски е пионерот на Техно музиката кај нас. Роден е 1967. година а музика пушта од 1986. Оттогаш е присутен на сите подиуми во земјата и по паузата од десетина години повторно е вратен на сцената.
Скопската недела на дизајнот ќе го чуе во неговото вистинско издание со Техно и ТекХаус сет.

Петок, 4 Октомври17:00 ч
Селектор

 


22:00 ч
Земља грува
Земља грува е основана во 2007, од MC Милован Бошковиќ, Зое Кида, Констракта и Шобаја, кои свират заедно од 2001, во рамки на неколку формации, препознатливи по комбинацијата на трите вокали со различни изрази. Со цел да соработуваат со различни музичари, тие го основаа студиото Грувленд!. Нивниот албум од 2010, достапен за бесплатно симнување од Интернет, WTF is Gruvlend! доби многу награди. Во меѓувреме, тие работат на обработки на бендови што влијаеле на музиката на Земља грува или на неговите членови, свирејќи 50 настапи годишно. Од 2013 Земља грува повторно работи на оригинални песни, настапувајќи со тричлена вокална линија и дувачка секција. Во моментов има 10 члена. Нивниот прв сингл објавен годинава е Судопера (Садопер).00:00 ч
Dj Flooder

Неговото име е доволно присутно на локалната сцена за да ве асоцира на неговиот посебен стил на презентирање на музика. Ни неговиот стил ниту пак неговата музика имаат тендеција да се повторуваат, следствено на ова Флудер секогаш е во потрага по нешто ново и возбудливо кое  е наменето за доброто расположение на публиката.Сабота, 5 Октомври17:00 ч
Селектор

 

22:00 ч
Auf Wiedersehen

Auf Wiedersehen (Ауф видерзен) е белградски рок/блуз/електро бенд,основан 2010 година. По неколку промени на членовите, Влада, Петар и Мишко го најдоа стилот што го бараа и оттогаш рокаат на српската андерграунд сцена. Auf Wiedersehen свири електронски денс звуци, комбинирани со блуз и рок музика.
00:00 ч
DJ Fluid

Ако  дизајнот вклучува визуелна комуникација помеѓу делото и субјектот врз основа на аестетски предиспозиции така и сетовите на Флуид се дизајн сам по себе, еклектичен спој на аудио записи од различни извори и стилови кои формираат уникатна содржина.  Колаж на даб, хип-хоп, џез, фанк, латино-бит и рок енд рол послужени во микс варијанта се најава за одлична забава.Недела, 6 Октомври17:00 ч
Селектор

 21:00 ч
Летечки Пекинезери
Летечки Пекинезери е џез состав со главна цел да создава нова свинг музика. Нивната музичка борба е насочена кон уништување на стереотипот дека џезот е интелектуална музика што не може секој да ја разбере. Енергичниот звук и форсирањето на бендовскиот пристап не карактеристичен за џезот како импровизаторска музика ги прави Летечки Пекинезери да бидат возбудлива концертна атракција.


23:00 ч
DJ Shurbe

Шурбе е веројатно најлошиот ди-џеј на планетава. Всушност, ќе му направите услуга ако го наречете „ди-џеј“. И покрај долгогодишното искуство, сѐ уште не научи да микса. А „музиката“ што ја пушта кај мнозинството во публиката предизвикува прашалници околу главата, неверување и вознемиреност, а во потешките случаи и тегоби во пределот на стомакот, нагон за повраќање, па дури и хемороиди. Згора на сево ова, на своите сетови доаѓа со еден куп куфери, ранци, торби и папки, небаре тргнал на пат до Узбекистан. Мистерија е зошто го букиравме. Навистина.

STAGE

Tuesday,  1 October


20:30 h
Brass band from Cerkno

Brass band from Cerkno, Slovenia has in it’s 14 year existence played a whole bunch of concerts
in Slovenia and also abroad. As the most successful gigs we consider Umbria Jazz Balkanic Windows in Beograd, Druga Godba, Jazz Cerkno festival, Marezijazz festival, Festival Bled, Ana Desetnica, Magdalena, Kino Siska, Metelkova, Kopupa fest, Rock Otocec, Jazz festival Saalfelden Austria, FEMUKA - Street Music Festival Spain...
Our inspiration comes from street jazz of New Orleans, evergreen melodies of Baklan and distilled products made of home grown fruits.

Our logo simply states that we come from the working class and that we play for the joy of common people, trying to contribute our modest part for the equality and freedom of every individual, no matter the race, sex or color. 23:00 h
DJ Mad Hatter
Vladimir Djordjevic

From  early days, he shows a great interest in music, but also arts in general. He studied art history and management in culture. Between 1996. and  2008. he worked on several radio stations, as a sound engineer and music editor, and he also had his own music shows, featuring various genres. In 2003. he  gathered a compact team of musicians, designers and video artists, into the Motokultivator association, which he still leads successfully today, organizing numerous concerts, festivals and complex projects.
Since  2007, with the Berklee College of Music he organized the „Berklee Clinics Belgrade“ programme, through which stipends in the amount of 1,560,000.00 USD were approved.

He is the music editor of Mikser House since the opening in March 2013, and a selector of the music programme of Mikser Festival.
As a  DJ he performs with great joy, but only when his many obligations so allow, which makes his sets a real delight.

Wednesday, 2 October17:00 h
Selector

Originally launched by The British Council in 2001, The Selector is an international showcase for the best new music the UK has to offer - A weekly two-hour programme that covers all styles of music, from indie, dubstep, folk, soul, electro and everything in between. The show features interviews, mixes and exclusive live sessions from some of the most exciting British artists.

Hosted by DJ and presenter Goldierocks, The Selector presents an overview of all that is exciting and fresh in British music. It avoids many of the mainstream British acts that international audiences might already be familiar with, in favour of emerging talent and underground flavours. The show reflects the brilliance and diversity of British music, promoting the sounds, talents and musical culture of modern Britain to an international audience. The underlying aim of the show is to challenge people's perceptions about the UK and showcase the wealth of creativity and innovation on offer here. More at www.selector-radio.com
21:00 h
PMG Kolektiv

PMG Kolektiv is a ritualistic dance band. Musick to rituals of Thee Klan Secular. Rough around thee edges and Straight. Too damn straight to thee blind eyed and shallow. Changing too fast to be loved. Enforcers of light. Entitled to hope and happiness by Birthright. Saber and book bound by knowledge. Guiding spirits to the shining Temple of Klan Secular.

 

 

 

 23:00 h
INSOMNIAC

Hannes Goetsch alias INSOMNIAC, head of the music collective REVOLTEKK is one of the hardest working men in south tyrolean bass business. His early passion for crossover and punkrock music lead him the way through to roots, dub and especially drum and bass sounds. Since 2006 INSOMNIAC regularly hosts the TINNITUS dnb session featuring international big names as well as underground newbies to refresh the scene. Alongside this, with the organization of BASSILIKUM and SQUARE sessions he further offers innovative sounds such as downtempo and minimal to a wider audience. His own DJ - sets are journeys starting from technical and tribal drums, through to deep neuro synths, ending in finest techy and rolling bass sounds.

Keep it low!

Thursday, 3 October17:00 h
Selector21:00 h
Jazzveze

Jazzveze is a young Belgrade band, established in 2010, characterized with unconditional love for music and playing, huge talent and striving for perfection as musicians, through numerous gigs and collaborations with older colleagues. After their  outstanding performance at this year’s Mikser Festival, Jazzveze earned the opportunity to play for the audience of SDW. When you listen to these young boys and girls, you would think that there is no crisis, but blooming in Serbia. 

 

Band members are: 
Predrag Milutinovic (drums), Rastko Obradović (saxophone), Dušan Kovačević (piano and keyboards), Ivan Radivojević (trumpet), Petar Krstajić (bass), Milana Popović (vocal), Nikola Milenković (guitar)23:00 h
DJ Male

Aleksandar Maleski is the pioneer of techno music in Macedonia. He was born in 1967 and plays music since 1986. He has played all podiums in the country and returned to the stage after a 10-years break.
Skopje Design Week will hear his true colors, a techno and techno-house set.


Friday, 4 October17:00 h
Selector

 


22:00 h
Zemlja gruva
Zemlja gruva (The Land of Groove) was established in 2007, by MC Milovan Bošković, Zoe Kida, Konstrakta and Šobaja, who’ve played together from 2001. within several formations, recognizable by combination of three vocals with diferent expressions. With a view to cooperating with various musicians, they have established the Gruvlend! studio. The 2010 album, available for free download, WTF is Gruvlend! received many awards . In the meatime, they have worked on covers of bands that have influenced the music of Zemlja gruva and its members, playing 50 gigs a year. Since 2013 Zemlja gruva is working on original songs again, playing in a three-member vocal line and brass section. It has 10 members at the moment. Their first single published this year was Sudopera (Dishwasher).00:00 ч
Dj Flooder

His name has been present long enough on the local scene in order to be associated with his particular style of presenting music. His style and his music do not tend to be repetitive, hence Flooder is always in search for something new and exciting which is intended for the crowd on the dance floor.
Saturday, 5 October17:00 h
Selector


22:00 h
Auf Wiedersehen

Auf Wiedersehen is a Belgrade based rock/blues/electro band, founded in 2010. After several member changes, Vlada, Petar and Misko found the style they were looking for and have been rocking the Serbian underground scene ever since. Auf Wiedersehen plays electronic dance sounds combined with blues and rock music.
00:00 h
DJ Fluid

Ако  дизајнот вклучува визуелна комуникација помеѓу делото и субјектот врз основа на аестетски предиспозиции така и сетовите на Флуид се дизајн сам по себе, еклектичен спој на аудио записи од различни извори и стилови кои формираат уникатна содржина.  Колаж на даб, хип-хоп, џез, фанк, латино-бит и рок енд рол послужени во микс варијанта се најава за одлична забава.


Sunday, 6 October17:00 h
Selector
21:00 h
Letecki Pekinezeri
Letecki Pekinezeri is a band from Macedonia with a main goal to create swing music. Their love towards swing made them establish a unique sound that blends swing with other genres of music. The biggest surprise for their listeners are the original compositions that always tend to evolve in different ways.
23:00 h
DJ Shurbe

Shurbe is arguably the worst DJ on the planet. In fact, you would do him a favour if you call him a “dj”. Despite years of experience, he has not yet learned how to mix. Besides, the “music” he plays, for the majority of the audience raises questions and causes anxiety and disbelief, and in severe cases even pain in the abdomen, urge to vomit and hemorrhoids. On top of all this, he brings a bunch of suitcases, bags and cd wallets at his dj sets, as if he is headed to Uzbekistan. It is a real mystery why we booked him. Indeed.