Press Releases SDW 2013

17 September

Добриот дизајн, „извозни порти“ отвара
emagazin.mk


21 September

Skopje Design Week 01-06 Октомври
www.socialnet.mk


24 September

Skopje Design Week
www.design42day.com


25 September

Почнува Скопската недела на дизајнот
reper.net.mk

Од 1 до 6 октомври: Скопје дизајн вик www.makmoda.com

Skopje Design Week 2013 е круната на настани после низата активности tocka.com.mk

Дизајнери од целиот свет испратиле идеа за етикетата на „Шардоне“ од Тиквеш denar.mk

Трето издание на Skopje design week a1on.mk

SKOPJE DESIGN WEEK 2013 Е круната на настани после низата активности
www.sitel.com.mk

Неделата на дизајнот во Скопје ќе се случува од први до шести октомври
www.netpress.com.mk

SKOPJE DESIGN WEEK ќе се одржи од 1 до 6 октомври.Куршумли Ан ке биде град во град
emagazin.mk

Трето издание на Skopje design week
faktor.mk

Трето издание на Skopje design week
www.telegraf.mk

Трето издание на Skopje design week
www.mkd.mk

Трето издание на Skopje design week
www.kirilica.com.mk

Наскоро Skopje Design Week 2013
www.inpress.com.mk

Skopje design week од 1 до 6 октомври
lider.mk

Третото издание на „Skopje Design Week 2013“ започнува во октомври
www.skopjeinfo.mk

Трето издание на Skopje design week
www.mtv.com.mk

Трето издание на Skopje design week
kukuriku.mk

Продавница со дизајнерски парчиња на СДВ
republika.mk

Продукцијата во фокусот на годинешното издание на неделата на дизајнот во Скопје
republika.mk

Македонските креатори ќе се претстават на третиот Skopje design week
press24.mk

Дизајнери ќе ги претставуваат своите дела во Стара Чаршија
www.plusinfo.mk

Почнува Скопската недела на дизајнот
www.dnevnik.mk


26 September

По трет пат Skopje Design Week
libertas.mk

Стартува Skopje Design Week 2013
teamoderna.com.mk

Недела на дизајн во „Куршумли-ан
www.novamakedonija.com.mk

Недела на дизајн во „Куршумли-ан
www.novamakedonija.com.mk

Недела на дизајн во „Куршумли-ан
Нова Македонија

Недела на дизајн во „Куршумли-ан
Вест

Скопје во креативен дух
Дневник

На Skopje Design Week - младите дизајнери од ништо прават нешто
Вечер


27 September

Дизајнерска поп ап продавница на SDW
skopjecasual.mk

Привремен дизајнерски аутлет, селектиран од КАПКА И ЛУДУС
www.ladybook.mk

Од 1-ви до 6-ти октомври трето издание на Skopje design week
www.mtm.mk

28 September

Недела на дизајнот во Куршумли ан
www.alfa.mk


29 September

Одбројување до Skopje Design Week 2013
cooltura.mk


30 September

Утре почнува неделата на дизајн во Скопје
republika.mk

Скопска недела на дизајн од утре до 6 октомври
a1on.mk

Утре почнува Skopje design week
lider.mk

Запознајте ја ТВОРНИЦА
off.net.mk

Утре се отвара SKOPJE DESIGN WEEK 2013
www.radiomof.mk

Недела на дизајн во Скопје, почнувајќи од утре до 6 октомври
cooltura.mk

Како изгледаат подготовките за утрешниот старт на Skopje Design Week
fashionel.mk

Од утре до 6-ти октомври почнува Недела на дизајн во Скопје
www.alfa.mk

Виталиа на Skopje Design week 2013
kajgana.com

Скопска недела на дизајн од утре до 6 октомври
sitel.com.mk

Утре стартува Skopje Design Week 2013
tocka.com.mk

Недела на дизајн: Афирмација на Македонија како дестинација за дизајн
www.telegraf.mk

Канческа-Милевска: Неделата на дизајнот во Скопје е успешен спој на креативноста и индустријата
www.netpress.com.mk

Скопска недела на дизајн од утре до 6 октомври
kanal5.com.mk

Недела на дизајн од утре до 6 октомври во Скопје
denesen.mk

Творница - прва македонска работилница што ги спои занаетот и уметноста
portal.com.mk

Светски дизајнери на Скопска недела на дизајн!
www.vecer.com.mk

Започнува третето издание на Неделата на Дизајн во Скопје
novatv.mk

Скопска недела на дизајнот привлекува нови купувачи
www.utrinski.mk

Скопска недела на дизајнот привлекува нови купувачи
www.utrinski.mk

Скопска недела на дизајнот од утре до 6 октомври
www.mia.mk

Трето издание на Неделата на дизајнот
www.kultura.gov.mk


01 October

Почнува Неделата на дизајн во Скопје"
a1on.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
lider.mk

Почнува Skopje Design Week 201
www.zdravo.com.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
www.alfa.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
sitel.com.mk

Со "Кар Чеш Брас Бенд"почнува Неделата на дизајн во Скопје
republika.mk

Вечерва почнува Скопската Недела на дизајнот во Куршумли Ан
www.telegraf.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
kanal5.com.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
denesen.mk

Привремен дизајнерски аутлет во Куршумли ан
makfax.com.mk

Почнува скопската недела на дизајнот
libertas.mk

Почнува скопската недела на дизајнот
lokalno.mk

Интервју - Секоја идеологија има свој барок
www.utrinski.mk

Над 200 учесници на скопската недела на дизајн
www.novamakedonija.com.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
hitportal.com.mk

Недела на дизајн во Скопје
kurir.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
ekonomski.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
www.radiofortuna.com.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
www.kapital.mk

Мода, ентериер и графика со студентите од ЕУРМ
www.vecer.com.mk

Започнува Неделата на дизајн во Скопје
www.skopjeinfo.mk

Вечерва почнува Скопската недела на дизајнот
www.dnevnik.mk

Почнува Неделата на дизајн во Скопје
senki.mk

Над 200 учесници на скопската недела на дизајн
Нова Македонија

Новата дизајн-генерација ќе не пробива низ светот
Дневник

Почнува неделата на дизајн во Куршумли Ан
Вест

"Скопската недела на дизајнот" привлекува нови купувачи
Утрински весник

"Изгрев на залез" - фотоизложба на Сашо Димовски
Утрински весник

Светски дизајнери на скопската недела на дизајн!
Вечер


02 October

ТВОРНИЦА – прва македонска работилница што ги спојува занаетот и уметноста
emagazin.mk

Skopje Design Week 2013
off.net.mk

Стартуваше Скопската недела на дизајнот
cooltura.mk

Креативно исполнет Куршумли Ан на Недела на дизајнот
fashionel.mk

Skopje Design Week 2013
skopjecasual.mk

Атрактивен мебел. ламби за уживање, шик облека, невообичаени радиатори - дојдете на Неделата на дизајн во Скопје
republika.mk

Скопската недела на дизајнот
www.telegraf.mk

Привремен дизајнерски аутлет за време на Skopje Design Week
stylefiles.mk

Ka filluar java e dizajnit në Shkup- Skopje Design Week 2013
www.milingona.net

Работилници и музика на Недела на дизајн Скопје
www.utrinski.mk

Се отвори скопската Недела на дизајнот
www.mkd.mk

Синоќа се отвори третото издание на Skopje design week
lokalno.mk

Отварањето на неделата на дизајн
www.radiomof.mk

Синоќа се отвори Неделата на дизајн во Скопје
www.netpress.com.mk

Синоќа се отвори Неделата на дизајн во Скопје
tocka.com.mk

Отворена скопската недела на дизајнот
www.dnevnik.mk

Творница – прва македонска работилница што ги спојува занаетот и уметноста
www.makmoda.com

Модерен дизајн за епската Дилбер Стана
www.makmoda.com


03 October

Ивана Кнез со "Дилбер Стана" на затватањето на SDW
emagazin.mk

Skopje Design Week 2013
designbam.com

Млади креативци на Skopje Design Week
www.radiomof.mk


04 October

Презентација на дизајн-мислителот Анет Лундебај во Куршумли Ан
cooltura.mk

Ивана Кнез со "Дилбер Стана" ќе го затвори SDW 2013
kukuriku.mk

Ивана Кнез со Дилбер стана ќе го затвори Skopje Design Week 2013
365.com.mk

Ќелиите во Куршумли-ан станаа дизајнерски катчиња
www.utrinski.mk

Ќелиите во Куршумли-ан станаа дизајнерски катчиња
www.utrinski.mk

Бесилката може да биде и лустер
www.utrinski.mk

Ивана Кнез со „Дилбер Стана“ ќе ја затвори скопската недела на дизајнот
www.plusinfo.mk

Дизајнерката Лидија Георгиева на скопската недела на дизајнот
Вест

Силната конкуренција ја поттикнува иновативноста
Капитал

Интервју со Марта Наумовска Грнарова
Капитал


05 October

SDW: Претприемништвото е едукација
cooltura.mk

Правиме храбар спој од накит и радијатори
www.novamakedonija.com.mk


06 October

Креативна работилница на Skopje design week и британскиот совет
www.radiomof.mk

Позната победничката етикета за Chardonnay на „Тиквеш“
faktor.mk

Македонска дизајнерка има најдобра етикета за шардонето на „Тиквеш“
lider.mk

Прогласување на најдобрите дизајн решенија за етикета за вино на „Тиквеш“
lider.mk

Македонска дизајнерка има најдобра етикета за шардонето на „Тиквеш“
kukuriku.mk

Избрана победничката етикета за Chardonnay на ВВ „Тиквеш“
makfax.com.mk

Винаријата „Тиквеш“ ќе ја додели наградата за најдобар дизајн на етикета
kurir.mk

Избрана победничката етикета за Chardonnay на „Тиквеш“
ekonomski.mk

Прогласување на најдобрите дизајн решенија за етикета за вино на „Тиквеш“
ekonomski.mk


07 October

Ивана Кнез со моден перформанс го затвори Skopje Design Week
fashionel.mk

Почнете да дизајнирате од нула
www.dnevnik.mk

Почнете да дизајнирате од нула
www.dnevnik.mk

Победи Македонката Дијана Димитриевска
Вест


09 October

Skopje design week – фестивал на креативноста и иновативноста
balkon3.com

Дизајнерски идеи
Теа модерна


10 October

Патенти ги откриваат нераскажаните приказни на Скопје
Антена+


11 October

"Изгрев" од туристички објект стана монументална скулптура
Република


12 October

Роман преточен во уметничко дело – Дилбер Стана
fashionel.mk


15 October

Интервју со Игор Пачемски Џоунс: Искуство изградено со талент и натчовечка упорност
www.makmoda.com


16 October

"Дилбер Стана" наскоро ќе ја види и Абу Даби
Бечер


18 October

Најудобно се седи на врвки од патики
www.idividi.com.mk


22 October

На Skopje Design Week младите дизајнери од ништо ќе прават нешто
www.vecer.com.mk